ASCVD Risk Calculator

ASCVD Risk Calculator provided by calculators.tech

 

Ova prenosiva proračunska tablica popratni je alat smjernice ACC / AHA za procjenu kardiovaskularnog rizika iz 2013. godine. Proračunska tablica omogućuje pružateljima zdravstvenih usluga i pacijentima procjenu 10-godišnjeg i životnog rizika za aterosklerotsku kardiovaskularnu bolest (ASCVD), koja je  definirana kao koronarna smrt ili nefatalni infarkt miokarda, ili fatalni ili nefatalni moždani udar, na temelju združenih jednadžbi kohorte i rada Lloyda -Jones, i dr., Respektivno. Podaci potrebni za procjenu rizika od ASCVD-a uključuju dob, spol, rasu, ukupni kolesterol, HDL-kolesterol, sistolički krvni tlak, upotrebu lijekova za snižavanje krvnog tlaka, dijabetes i status pušenja.

Procjene 10-godišnjeg rizika za ASCVD temelje se na podacima višestruke populacije sa sjedištem u zajednici, a primjenjuju se na afroameričke i ne-latinoameričke muškarce i žene od 40 do 79 godina. Za ostale etničke skupine preporučujemo korištenje jednadžbi za ne-latino bijelce, mada ove procjene mogu potcijeniti rizik za osobe iz neke rase / etničke skupine, posebno američke Indijance, neke azijske Amerikance (npr., Porijekla iz južne Azije) i neki latinoamerikanci (npr. Portorikanci) i mogu precijeniti rizik za druge, uključujući neke azijske Amerikance (npr. istočne azijske predake) i neke latinoamerikance (npr. meksičke Amerikance).

Procjene životnog rizika za ASCVD date su za odrasle od 20 do 59 godina i prikazane su kao doživotni rizik za ASCVD za 50-godišnjaka bez ASCVD koji ima vrijednosti faktora rizika unesene u proračunsku tablicu. Procjene životnoga rizika su najprikladnije primjenjive za bijelce koji nisu latinoamerički. Preporučujemo uporabu tih vrijednosti za druge rase / etničke skupine, iako, kao što je gore spomenuto, ove procjene mogu predstavljati podcijenjene i precijenjene za osobe iz različitih etničkih grupa. Budući da je primarna upotreba ovih procjena rizika tijekom života olakšati vrlo važnu raspravu o smanjenju rizika promjenom životnog stila, uvedena nepreciznost je dovoljno mala da opravda nastavak savjetovanja o promjeni životnog stila informiranim o tim rezultatima.

Slika desno predstavlja preporuke radne skupine za procjenu rizika. Daljnje pojedinosti u vezi s izvođenjem i validacijom i strategijama za implementaciju algoritma procjene rizika dostupne su u ACC / AHA smjernici za procjenu kardiovaskularnog rizika iz 2013. godine i potpunom izvješću Radne skupine za procjenu rizika. Ova izvješća sadrže i informacije potrebne za programiranje algoritma procjene rizika u elektronički zdravstveni karton kako bi se omogućilo automatsko izračunavanje 10-godišnje i doživotne procjene rizika u postavkama kliničke prakse.